Зошто на ОЖВ
Во Свети Николе и ширум нашата прекрасна Македонија 1ви Април го одбележуваат маскирани луѓе, особено дечиња,
облечени во интересни и уникатни маски. Денес секој може за момент да
биде некој друг и со шега да ги насмее сите околу него.
Датум : 31.03.2014
Предмет Класен час : Образование за животни вештини
клас: ( II) Втори
Наставник Милошева Жаклина
Наставна единица 1-ви Април ден на шегата
Тематска целина Теми кои произлегуваат од практиката
Тип на часот Усвојување вредности
Цели на часот зачувување на традицијата
Активности
На наставникот:
• поставува прашања
• координира, насочува дискусија, прифаќа и ги охрабрува идеите на учениците
На ученикот:Предмет Класен час : Образование за животни вештини
клас: ( II) Втори
Наставник Милошева Жаклина
Наставна единица 1-ви Април ден на шегата
Тематска целина Теми кои произлегуваат од практиката
Тип на часот Усвојување вредности
Цели на часот зачувување на традицијата
Активности
На наставникот:
• поставува прашања
• координира, насочува дискусија, прифаќа и ги охрабрува идеите на учениците
• Презентира
• одговара на поставени прашања
• размислува, одговара на поставени прашања
• дава свое мислење
Применети техники на поучување и учење комбиниран: метод на самостојна работа, метод на усно излагање, метод на разговор
Форми на наставна работа Групна, во парови во зависност од предвиденит активности
Литература Интернет
Тек на часот
Воведен дел
(5 минути) Фаза1 : (Активирање на предходните знаења) - Вовед
Што претставува 1ви Април?
Како го почнуваат денот?
Главен дел
(30 минути) Фаза 2 : ( Создавање на значење ) - Цел на часот
На табла запишувам 1ви Април - Ден на шегата и учениците се делат во три групи:
1 група: Бараат податоци како и со кои манифестации се одбележува 1 Април - Денот на шегата во Свети Николе
2 група: Бараат податоци како и со кои манифестации се одбележува 1 Април -Денот на шегата во Македонија
3 група: Бараат податоци како и со кои манифестации се одбележува 1Април -Денот на шегата во светот
Секоја група има 10 минути и потоа бират лиедр и презентиртаат.
РЕФЛЕКСИЈА : На крај преку прашањата : Што правевме денес? Како се чувствувавте? Што научивме ? Како може наученото да го користиме во секојдневниот живот?
Завршен дел (10 минути) Фаза 3 : ( Вреднување и примена ) - Завршен дел
Од учениците се потенцира начинот на одбележувањето на Денот на шегата, исе прифаќаат насоките за можните начини на одбележување на истиот.
Истражување...